Offering you a complete choice of products which include tank mounted lubricated screw compressors.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 10 HP |
| Motor Power | 25 HP |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 10 bar |
| Max. Working Pressure (bar) | 10 bar (145 psig) |
| Configuration | Tank Mounted |
| Brand Name | FS-Curtis |
| Air Tank Capacity | 300 litre |
| Motor | 5.5 Kw |
| Weight | 400 kg |
| Frequency | 50Hz,50 Hz |
| Voltage | 380V, 380V |
| Number Of Compression Stages | Three Stage |
Our valuable clients can avail from us a premium quality range of Tank Mounted Lubricated Screw Compressors that is high on demand in the market. The provided compressor is exclusively manufactured by our skilled professionals using the modern technology in compliance with the set industry standards. Offered compressor is easy to install and highly appreciated for its excellent performance and long operational life. Moreover, we offer this compressor to our clients at reasonable price.
Features:
Optimum performance
Less maintenance
Energy efficient
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India