Providing you the best range of small range lubricated screw compressors, medium range lubricated screw compressors, rotary lubricated screw compressors, lubricated piston compressors, lubricated screw compressor and 5 hp big range lubricated screw compressor with effective & timely delivery.
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 30 HP |
| Motor Power | 25 HP |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 10 bar |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Max. Working Pressure (bar) | 10 bar (145 psig) |
| Configuration | Tank Mounted |
| Brand Name | ELGI |
| Power Source | AC Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Air Flow (CFM) | 150 CFM |
| Air Receiver Capacity (L) | 500 L |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Motor Type | Induction Motor |
| Height | 1450 mm |
| Width | 750 mm, 750 mm |
Additional Information:
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 20 HP |
| Motor Power | 25 HP |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 10 bar |
| Power Source | AC Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Horse Power | > 2.5 HP |
| Discharge Pressure | > 12 bar |
| Surface Finish | Finish |
Additional Information:
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Working Pressure | 7 bar |
| Max. Working Pressure (bar) | 16 bar (232 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | FS-Curtis |
| Discharge Pressure | 7 bar |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Air Flow (CFM) | 200 CFM |
| Weight | 1200 Kg |
| Horsepower (HP) | 15 HP |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Horse Power | 5 HP |
We have German Product range which is suitable for Heavy Duty application and provide uninterrupted air supply.
It is most demand in Indusrty
we have Elgi, FS Curtis, Anest Iwata, IR, Atlas Copco
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Tank Capacity | 250 L |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 40 CFM |
| Number of Stages | Two Stage |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 50 CFM |
| Air Tank Capacity | 160 Litres |
| Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Motor Phase | Three Phase |
| Brand | FS-Curtis |
| Weight | 37.5 Kg |
| Usage/Application | Factory |
| Piston Displacement | 360 lpm,12.7 cfm |
| Free Air Delivery | 256 lpm,9 cfm |
₹ 275000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 30 HP |
| Motor Power | 50 HP |
| Working Pressure | 10 bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Air Tank Capacity | 1000 L , 1500 litre |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Discharge Pressure | up to 12 bar |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 430 V |
| Power Source | AC Three Phase |
| Surface Finish | Color coated |
| Country of Origin | Made in India |
To cater the variegated demands of our precious clients, we are highly engrossed in providing a wide range of Lubricated Screw Compressors. Our offered compressor is suitable for various industrial applications to operate high-power air tools. This compressor is precisely manufactured using the modern technology. The provided compressor is highly appreciated by our clients for its optimum performance and long functional life. Furthermore, to avoid any flaws, the offered compressor is strictly tested by our skilled quality controllers against several quality parameters.
Features:
Smooth operations
Long service life
Minimum maintenance
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 25 HP |
| Horsepower (HP) | 5 HP |
| Air Delivery | 75 cfm |
| Working Pressure | 10 bar |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Maximum Pressure | 12 bar |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Mounting Type | Base Mounted |
| Drive Type | Direct Drive |
| Voltage | 415 |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Lubrication | Oil Injected |
| Horse Power | 5 HP |
| Power Source | AC Three Phase |
We have German Product range which is suitable for Heavy Duty application and provide uninterrupted air supply.
It is most demand in Indusrty
we have Elgi, FS Curtis, Anest Iwata, IR, Atlas Copco
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India