Offering you a complete choice of products which include cold spell air dryers, refrigerated compressed air dryer, glass blowing refrigerated compressed air dryer, textile machinery refrigerated compressed air dryer, knitting compressed air dryers and cylinder applications refrigeration compressed air dryer.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 CFM |
| Dew Point | 3°C PDP |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | Trident |
| Usage/Application | Automobile, Breweries & Distilleries, Cement, CNC Machine Shop,Co -generation Plants, Medical, Food |
| Warranty | 12 months |
| Frequency | 230 V/1 , 415 V /3 , 50 Hz |
| Color | painted |
| Weight | 50 Kg |
| End Connection | 2 inch BSP F |
| Flow | 20 SCFM |
| Model No | Coldspell 40 |
| Dimension | 525 x 450 x 475 mm ( H x W x D ) |
Additional Information:
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Refrigerated |
| Capacity | 200 CFM |
| Working Pressure | 16 bar |
| Dryer Technology | Refrigerated |
| Dryer Horse Power | 1 HP |
| Minimum Output Dew Point | +3, +5, +7,+10 Deg C |
| Drying Capacity | 0-20 cfm |
| Maximum Pressure | 12 bar |
| Warranty | 12 months |
| Frequency | 230 V/1 , 415 V /3 , 50 Hz |
| Length X Width X Height Mm In | 420 x 400 x 430 mm ( H x W x D ) |
| Model Name/Number | Coldspell 20 |
| Country of Origin | Made in India |
| Flow | 20 scfm |
Additional Information:
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Refrigerated |
| Drying Capacity(CFM) | 350 |
| Capacity | 60 CFM |
| Working Pressure | 16 bar |
| Dryer Technology | Refrigerated |
| Warranty | 12 months |
| Frequency | 230 V/1 , 415 V /3 , 50 Hz |
| Length X Width X Height Mm In | 675 x 485 x 525 mm ( H x W x D ) |
| Flow | 100 SCFM |
| Model No | Coldspell 100 |
Glass Blowing Refrigerated Compressed Air Dryer remove the water content in the compressed air by cooling the air so that the water condenses. Coldspell dryers are available in a wide range of capacities. You should be able to find one in this range to meet your compressed air drying requirements. Should you have any special needs, please contact Trident. How Coldspell dryers work The warm compressed air entering a Coldspell dryer is pre-cooled in the air–air heat exchanger by the stream of cold air flowing out. The pre-cooled air passes through an air–refrigerant heat exchanger. Here it is further cooled, down to +3°C to +7°C. At this temperature, most of the water in the air condenses, forming liquid droplets. This condensate is removed from the air stream by a very efficient demister and automatically discharged from the dryer by a Trident automatic drain valve. The cold, dry compressed air passes through the secondary side of the air–air heat exchanger, where it is reheated by the incoming warm air. This reheating prevents ‘sweating’ on the downstream pipe.
Our Superior Design includes the Following:
Additional Information:
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Refrigerated |
| Drying Capacity(CFM) | 200 |
| Capacity | 150 CFM |
| Working Pressure | 16 bar |
| Dryer Technology | Refrigerated |
| Dryer Horse Power | 1 HP |
| End Connection | 2 inch BSP F |
| Maximum Pressure | 16 bar |
| Warranty | 12 months |
| Frequency | 230 V/1 , 415 V /3 , 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Length X Width X Height Mm In | 860 x 670 x 700 mm ( H x W x D ) |
| Model Name/Number | Coldspell 250 |
| Flow | 250 SCFM |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 150 CFM |
| Dryer Technology | Refrigerated |
| Warranty | 12 months |
| Length X Width X Height Mm In | 525 x 450 x 475 mm ( H x W x D ) |
| Power Watt | 0.3 KW |
| Model Name/Number | Coldspell 50 |
| Country of Origin | Made in India |
| flo | 50 SCFM |
Additional Information:
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Refrigerated |
| Drying Capacity(CFM) | 300 |
| Capacity | 50 cfm |
| Working Pressure | 12 bar |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Trident |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension | 675 x 485 x 525 mm ( H x W x D ) |
| Model No | Coldspell 80 |
| Flow | 60 SCFM |
Coldspell dryers remove the water content in the Cylinder Applications Refrigeration Compressed Air Dryer by cooling the air so that the water condenses. Coldspell dryers are available in a wide range of capacities. You should be able to find one in this range to meet your compressed air drying requirements. Should you have any special needs, please contact Trident.
Highlights:
How Coldspell Dryers Work:
Our Superior Design includes the Following:
Consistent life-long Performance:
Safety:
Ergonomics:
Additional Information:
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Refrigerated |
| Drying Capacity(CFM) | 350 |
| Capacity | 200 cfm |
| Working Pressure | 10 bar |
| Phase | 1 Phase |
| Color | Painted |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 50 Kg |
| Model Name/Number | 1275 x 850 x 800 mm ( H x W x D ) |
| Flow | 400 Scfm |
Engineering Industry Refrigerated Compressed Air Dryer remove the water content in the compressed air by cooling the air so that the water condenses. Coldspell dryers are available in a wide range of capacities. You should be able to find one in this range to meet your compressed air drying requirements. Should you have any special needs, please contact Trident.
Additional Information:
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India