Our product range includes a wide range of dp 1440 heatless desiccant air dryer, heatless compressed air dryers, heatless regenerative air dryers, industrial desiccant air dryer and heatless regenerative desiccant air dryers.
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Heatless Desiccant |
| Capacity | 100 cfm |
| Dew Point | -40°C PDP |
| Dryer Technology | Dessicant |
| Minimum Output Dew Point | -40 C |
| Drying Capacity | 51 - 120 cfm |
| Maximum Pressure | 16 Bar |
| Warranty | 12 months |
| Material | MS |
| Automation Grade | Automatic |
Additional Information:
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 cfm |
| Air Capacity(CFM) | 300 |
| Dew Point | -40°C PDP |
| Working Pressure | 12 bar |
| Desiccant Media | Molecular Sieve |
| Regeneration Type | Purge Air |
| Minimum Output Dew Point | -40 C |
| End Connection | Flanged |
| Drying Capacity | 51 - 120 cfm |
| Maximum Pressure | 16 Bar |
| Warranty | 12 months |
| Material | MS |
| Color | painted |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 500 kg |
We are leading supplier and exporter of Heatless Compressed Air Dryers and our product is made up of good quality. Our well-developed manufacturing facilities help us in offering our clients a wide range of Compressed Air Dryers (heat-less). These dryers manufactured by us find application in rail road products, off-road vehicle dryers, circuit breaker dryers and aviation dryers. Further, we offer these compressed air dryers in various customized sizes as per the requirements of our clients.
Key Features:
Additional Information:
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 cfm |
| Air Capacity(CFM) | 200 |
| Dew Point | -40°C PDP |
| Working Pressure | 12 bar |
| Dryer Technology | Dessicant |
| Desiccant Media | Molecular Sieve |
| Regeneration Type | Purge Air |
| End Connection | Flanged |
| Drying Capacity | 21 - 50 cfm |
| Usage/Application | Automobile, Breweries & Distilleries, Cement, CNC Machine Shop,Co -generation Plants, Medical, Food |
| Control Panel | PLC |
| Warranty | 12 months |
| Mounting | Vertical |
| Application | Process Air |
| Color | painted |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 500 kg |
Additional Information:
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Heatless Desiccant |
| Capacity | 50 cfm |
| Dew Point | -40°C PDP |
| Dryer Technology | Dessicant |
| Working Pressure | 10 bar |
| Desiccant Media | Molecular Sieve |
| Minimum Output Dew Point | -20 C |
| Regeneration Type | Purge Air |
| Drying Capacity | 21 - 50 cfm |
| Maximum Pressure | 10 bar |
| End Connection | Flanged |
| Control Panel | PLC |
| Mounting | Skid Mounted |
| Material | MS |
| Color | painted |
| Features | Super |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 cfm |
| Air Capacity(CFM) | 300 |
| Dew Point | -40°C PDP |
| Working Pressure | 12 bar |
| Dryer Technology | Dessicant |
| Desiccant Media | Molecular Sieve |
| Regeneration Type | Purge Air |
| Minimum Output Dew Point | -40 C |
| End Connection | BSP Thread |
| Drying Capacity | 51 - 120 cfm |
| Brand | Kaeser |
| Maximum Pressure | 16 Bar |
| PDP | - 70 Degree Celsius |
Backed with support of professionals, we are involved in providing a faultless range of Heatless Regenerative Desiccant Air Dryers to the valuable patrons. We offer this product in different specifications that meet on patron’s demand.
Your advantages:
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India