Offering you a complete choice of products which include refrigerated air dryers, refrigerated air dryer, compressed refrigerated air dryer, compressed air dryer, refrigerated air dryers in ghaziabad and refrigerated air dryer repair service.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 150 CFM |
| Dew Point | 3°C PDP |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Voltage | 380 |
| Working Pressure | 16 bar |
| Refrigerant | R134a |
| Inlet Temperature | 45°C |
| Automation Grade | Automatic |
| Flow | 50 CFM |
| Maximum Pressure | 16 bar |
| Dimension | 500 |
| Operating Temperature | 45 Deg C |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Refrigeration Dryer |
| Dew Point | 3°C PDP |
| Capacity | 40 CFM |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Voltage | 230 |
| Working Pressure | 10 bar |
| Automation Grade | Automatic |
| Air Flow Rate | 40 CFM |
| Maximum Pressure | 16 Bar |
| Maximum Air Inlet Temperature | 65 Deg C |
| Maximum Ambient Temperature | 60 Deg C |
| Control | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| refrigerant | 134a |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 CFM |
| Dew Point | 3°C PDP |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Working Pressure | 12 bar |
| Dryer Horse Power | 16 HP |
| Refrigerant | R134a |
| Minimum Output Dew Point | -20 & -40 Degree C |
| Inlet Temperature | 45°C |
| Drying Capacity | >1000 CFM |
| Maximum Pressure | 16 Bar |
| Warranty | 12 months |
| End Connection | BSP Thread |
| Frequency | 230 V/1 , 415 V /3 , 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Installation Location | Indoor |
| Weight | 500 kg |
| Automatic Grade | Automatic |
| Base MODEL | Model Variance | Nominal Capacity @ | Maximum Pressure # | Electrical Connection | Air Connection | Rated Power *kW | |||||
| B | E, F | cfm | m³/h | bar g | psi g | 220V/ 1Ø/ 50Hz |
415V/ 3Ø/ 50Hz |
In / Out | Air Cooled | Water Cooled | |
| 2KD+ 002 | 20 | 34 | 16 | 232 | ½"BSP(F) | 0.15 | |||||
| 2KD+ 004 | 40 | 68 | 16 | 232 | ½"BSP(F) | 0.20 | |||||
| 2KD+ 006 | 60 | 102 | 16 | 232 | 1"BSP(F) | 0.40 | |||||
| 2KD+ 008 | 80 | 136 | 16 | 232 | 1"BSP(F) | 0.50 | |||||
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Refrigerated |
| Dryer Technology | Refrigerated |
| Minimum Output Dew Point | -20 C, -40 C, -60 C |
| Maximum Pressure | 10 bar |
| Capacity | 8 to 850 m3/hr |
| Working Pressure | 4 to 12 bar g |
| Drying Capacity (in cfm) | 0-20 cfm,21 - 50 cfm,51 - 120 cfm,121 - 500 cfm |
| Inlet air pressure | 4 to 12 bar g |
| Inlet air temperature | 5 to 50 Degree C |
| Pressure Dewpoint temperature | -20 to 40 Degree C |
Summits Compact Desiccant type Heatless Air Dryers remove the moisture to a level of 80 ppm(w) by using pressure swing adsorption technology. The wet air enters into one desiccant tower and gets dried by the high performance desiccant adsorbent. The dry air passes through inbuilt filters and check valves to the utility. A portion of dry air (depending on the operating pressure and required dew point temperature) passes through an orifice into the other saturated tower at near atmospheric pressure, liberates the entrapped moisture in the desiccant to the atmosphere and regenerates it for the next drying cycle. A reliable electronic timer controls the cycle and valve operations effectively therby ensures continuous dry air output to the utility.
Applications:
Automobile
Breweries & Distilleries
Cement
CNC Machine shop
Coleneration Plants
Chemical Food Processing
Foundry
General Engineering
Hospital
Instrumentation
Packaging
Paper
Painting Pharmaceutical
Power Plants
Printing
Rice Mill
Sugar
Textiles
Textile Processing
Tool Room
Technical Details:
Base Model
Model Variance
Capacity
End Connection
Overall Dimension, mm
Weight, kgMLcfmm3/h
WDH
SPD 5YESYES58.753/8” BSP1911554259SPD 10YESYES1017.53/8” BSP1911556159.5SPD 15YESYES1525.51/2” BSP21021071514.5SPD 20YESYES20351/2” BSP21021087516
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Refrigerated |
| Capacity | 150 CFM |
| Working Pressure | 16 bar |
| Dryer Technology | Refrigerated |
| Minimum Output Dew Point | -20 C |
| Drying Capacity | 0-20 cfm |
| Maximum Pressure | 10 bar |
| Warranty | 12 months |
| Frequency | 230 V/1 , 415 V /3 , 50 Hz |
| Brand | IR |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Flow | 45 |
| Maximum Pressure | 16 bar |
| Free Air Delivery (FAD) | 45 |
| Operating Temperature | 50 deg C |
| Model No | hjhjhj |
₹ 3000 / Unit Get Latest Price
| Dryer Type Serviced | Refrigerated Dryer |
| Service Type | Repair, Refrigerated Air Dryer Repair Service |
| Brand Serviced | Sullair, Ingersoll Rand, All Brands, ELGi, Kirloskar, Chicago Pneumatic, Atlas Copco, Kaeser, FS Curtis, Anest Iwata |
| Max Air Flow Capacity | 101–250 cfm |
| Type Of Air Dryer | Refrigerated Dryers |
| Warranty on Service | 3 Months |
| Response Time | Same Day |
| Service Coverage Area | Multiple States |
| Spare Parts Included | Labor + Spares |
| Service Location | All Over India |
| Service Mode | On Site |
| Payment Mode | Online and Offline |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Service Location | Noida , Ghaziabad |
| Mode of repairing | Onsite |
| Warranty | 3 Months |
| Type | Mechanical & Electrical |
| Machine | Refrigeration |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India