Pioneers in the industry, we offer double piston air compressor, compressor spare parts & consumables, air compressor pump and compressor connecting rods from India.
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 15 HP |
| Tank Capacity | 500 L |
| Maximum Pressure | 12 Kg |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 50 CFM |
| No. of Cylinders | 3 |
| Number of Compression Stages | Two Stage |
| Power Source | Electric |
| Power Phase | Three Phase |
| Brand | Ingersoll Rand |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Part Type | Service Kit |
| Brand Compatibility | ELGI |
| Compressor Type | Screw Compressor |
| Compressor Power | 11 kW |
| Originality | OEM Equivalent |
| Spare Type | Compressor Kit |
| Material | Steel |
| Max Pressure | 12.5 bar |
| Suitable For | Rotary Screw |
| Usage/Application | Industry |
| Usage | Air Compressor |
| Country Of Origin | India |
| Stroke | 100 |
| Packaging Type | Bucket |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 7.5 HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Air Tank Capacity | 500 ltr |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Air Displacement | 26 cfm |
| Number of Cylinders | 2 |
| Maximum Flow Rate | 40 CFM |
| Discharge Pressure | 12 kg |
| Brand | ELGi |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Stage | Two Stage |
| Compressor Noise Level (Db) | 85 Db |
| Lubrication Type | Oil-Lubricated |
| Pump Type | Bare Pump / Head |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Brand | Elgi |
| Usage/Application | Industry |
| Air Compressor Model | Elgi ,IR |
| Color | Grey |
| Finishing Type | SA 2.5 |
| Grade | A class |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India