Our range of products include air compressor for oxygen generation plants, 3 to 7 hp screw compressors, elgi screw compressor, high pressure piston compressors, reciprocating air compressor -elgi and screw air compressors.
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 50 HP |
| Motor Power | 30 HP |
| Working Pressure | 10 bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Max. Working Pressure (bar) | 13 bar (188 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | ELGI |
| Maximum Flow Rate | 51 - 120 cfm |
| Air Flow (CFM) | 150 CFM |
| Horse Power | 20 HP onwards |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Air Quality Standard | Class 0 |
ELGi’s EG series screw air compressors are specially designed for oxygen generation plant. Each screw compressor is designed and manufactured in compliance with applicable international standards (CE, ASME, UL and others). Are you looking for Air compressor for oxygen generation plants? EG Series air compresors are the right choice for you.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 10 bar |
| Air Tank Capacity | 220 L |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Max. Working Pressure (bar) | 13 bar (188 psig) |
| Configuration | Tank Mounted w/ Dryer |
| Brand Name | Chicago Pneumatic |
| Maximum Flow Rate | 0-20 cfm |
| Number Of Compression Stages | Single Stage |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Horsepower (HP) | 10 HP |
| Motor Power | 20 HP |
| Horse Power | 5 HP |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power (HP) | 30 HP |
| Compressor Type | Screw |
| Air Tank Capacity | 500 liters |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 25 CFM |
| Dimensions W X H X D | 800X600X1500 |
| Piston Displacement (LPM) | 900 |
| Product Code | EN22, EN30, EN 15 |
| Motor Power | 10 HP |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Type | Reciprocating |
| Maximum Working Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Product Series | LB Series |
| No. of Cylinders | 3 |
| Number of Compression Stages | Two Stage |
| Power Source | Electric |
| Mounting Type | Tank Mounted |
| Power Phase | Three Phase |
| Brand | ELGi |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Power (HP) | 10 HP |
| Motor Power | 15 HP |
The high pressure range of compressors is suitable for usage in the range of 30-40 bar for applications like engine starting, circuit breakers and marine applications.
Additional Information:
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Type | Reciprocating |
| Air Tank Capacity | 250 L |
| Maximum Working Pressure | 15 bar (217 psi) |
| Maximum Pressure | 12 kg |
| Product Series | LB Series |
| Model | TS 05 LB |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 20 CFM |
| No. of Cylinders | 3 |
| Motor Power (HP) | 10 HP |
| Motor Power | 7.5 HP |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 75 HP |
| Motor Power | 75 HP |
| Compressor Technology | Variable Speed (VFD) |
| Working Pressure | 10 bar |
| Max. Working Pressure (bar) | 13 bar (188 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | ELGI |
| Frequency | 50 Hz |
| Horse Power | 100 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Filter Type | Cartridge |
| Motor | 75 KW |
| Pressure | 7.5/10/13 Kg/cm2 |
Additional Information:
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 10 bar |
| Brand | Elgi |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 51 - 120 cfm |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Horsepower (HP) | 30 HP |
| Horse Power | 20 HP |
| Motor Power | 7.5 HP |
Additional Information:
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Type | Screw |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Model Number | EG 22 |
| Maximum Pressure | 12 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 85 |
| Number of Compression Stages | Single Stage |
| Power Source | Electric |
| Power Phase | Three Phase |
| Make | Elgi |
| Motor Power (HP) | 10 HP |
| Motor Power | 5 HP |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India