93% Response rate
We are a leading Distributor / Channel Partner of activated carbon micro filters from Noida, India.
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Filter Rating | 0.01 micron |
| Filter Type | Coalescing |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Max Pressure | 16 bar |
| Bowl Material | Aluminium |
| Max Temperature | 100 C |
| Length | 5-10 inch |
| Usage/Application | Air Filter |
| Drain Type | Automatic |
| Mounting | Inline |
| Automation Grade | Automatic |
| Flow Rate | 1065 Scfm |
| Max Working Pressure | 12 kg/cm2 |
| Housing Dimensions | 190 x 700 x 50 mm |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India
