Offering you a complete choice of products which include industrial rotary screw air compressor, screw air compressor and 5 hp best screw air compressor.
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 10 bar |
| Power Source | AC Three Phase |
| Discharge Pressure | 10 Bar |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230v 380V AC 50 Hz |
| Weight | 500 Kg |
| Surface Finish | Color coated |
| Automation Grade | Automatic |
| Width | 600 mm |
| Pump Type | Rotary |
| Horsepower (HP) | 15 HP |
| Motor Power | 7.5 HP |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 10 HP |
| Motor Power | 25 HP |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 7 bar |
| Brand | Atlas Copco |
| Maximum Flow Rate | 21 - 50 cfm |
| Power Source | Electric DC |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Usage/Application | industrial |
Due to our proficiency of this field, we are engaged in presenting Atlas Copco Air Compressor. We are presenting these Atlas Copco Air Compressors products to customers within given time-frame.
Price Range :
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 5 HP |
| Motor Power | 10 HP |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 10 bar |
| Max. Working Pressure (bar) | 13 bar (188 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | FS-Curtis |
| Power Source | AC Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Air Flow (CFM) | 150 CFM |
| Air Receiver Capacity (L) | 500 L |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Motor Type | Induction Motor |
| Horse Power | 5 HP |
| Usage/Application | Bore Well Compressor |
| Surface Finish | Polished |
| Automation Grade | Automatic |
| Filter Type | Compressed Intake Filter |
| Motor | 240 kW |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India