Pioneers in the industry, we offer clean sweep micro filters, coalescing micro filter elements, compressed air filter 0.01 micron and pf167b compressed air micro filter from India.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Trident |
| Color | Painted |
| Flow | 60 SCFM |
| Max Working Pressure | 16 kg/cm2 |
| Housing Dimensions | 92 x 233 x 50 |
| Model No | T 100 |
Additional Information:
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Filter Rating | 1 micron |
| Filter Type | Suction Filters |
| Max Oil Carryover | 0.01 mg/m3 |
| Connection Size | 1 inch |
| Pressure | 16 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Pressure | 16 bar |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Bowl Material | Metal |
| Drain Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Particle removal | 0.01 mu m |
| Maximum oil carry over | 0.003 mg/ m3 |
Very low installation clearance - install anywhere
Oil removal (coalescing)
Flow from 100 m3/hour to 1810 m3/hour
Particle removal 0.01 μm
Maximum oil carryover 0.003 mg/m3
Cleansweep Microfilters are compressed air filtration devices manufactured for industrial use and supported by Trident Pneumatics. Contaminants regularly found in airlines include dust, oil, rust and liquid water. Cleansweep Microfilters remove all these contaminants, thereby ensuring that the products made by you and the services offered by you are not adversely affected by them.
Advantage:-
Convenience
Trident Pneumatics has designed Cleansweep Microfilters with a unique design featuring a knock-off type element. This makes Cleansweep filters stand apart from filters produced by other manufacturers, which need to be installed with a significant bottom clearance. This translates to convenience and economy of space for you. You can provide Cleansweep Microfilters with even a very low clearance at the bottom.
Economy:
The flow path of air in the filter head of a Cleansweep Microfilter is smooth and curved, optimised to offer low resistance. As a result, the pressure drop across the filter is just 0.03 to 0.1 bar. This makes for greater economy, with lower bills for compressed air. Further, the filter element has a large surface area,as a result of which it has a long life, and so the frequency of replacement is low.
Cleansweep Microfilters are provided with easy-to-read meters that indicate when filter elements should be replaced (when the pressure drop is greater than 0.4 kg/cm2).
Safety:
All Cleansweep Microfilters have the marking. They are all rated for 16 bar operation for extra safety for you and your equipment.
Ergonomics:
The shape and size of Cleansweep Microfilters have been designed for convenient installation and maintenance.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Filter Grade | Pre Filter |
| Max Flow | 100 cfm |
| Filter Rating | 1 micron |
| Max Flow Rate | 100 cfm |
| Connection Size | 2 inch |
| Bowl Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 16 bar |
| Weight Kilogram | 10 Kg |
| Size | 6 inch |
| Efficiency | 98 % |
| Expected Life | 5 years |
| Model No | T1210 |
Additional Information:
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Filter Grade | Activated Carbon |
| Max Flow | 100 cfm |
| Filter Rating | 5 micron |
| Max Flow Rate | 100 cfm |
| Material | Mild Steel |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Max Pressure | 12 bar |
| Bowl Material | Aluminium |
| Color | Painted |
| Drain Type | Auto Drain |
| Country of Origin | Made in India |
| Flow | 710 SCFm |
| Housing Dimensions | 145 x 580 x 50 mm |
| Max Working Pressure | 16 kg/cm2 |
Additional Information:
Additional Information:
Additional Information:
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India