Distributor / Channel Partner of a wide range of products which include 5 hp rotary screw air compressor.
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 15 HP |
| Free Air Delivery | 2–4 m³/min |
| Working Pressure | 10 bar |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Compressor Type | Oil Injected |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Pressure | 12 Bar |
| Brand | Elgi |
| Dryer Included | Without Dryer |
| Number Of Compression Stages | Two Stage |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Accessories | Dryer |
| Horse Power | 20 HP (15 kW) |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Motor Power | 20 HP |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India