Distributor / Channel Partner of a wide range of products which include elgi screw air compressor, firstair series rotary screw air compressors, belt driven air compressor, fs curtis screw air compressors, ab series oil free screw air compressors and cpm-15 screw compressors.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Type | Screw |
| Brand | ELGi |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Speed | 1200 rpm |
| Motor Power (HP) | 10 HP |
| Motor Power | 20 HP |
| Horse Power | 5 HP |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 30 HP |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 10 bar |
| Brand | FS Curtis |
| Max. Working Pressure (bar) | 10 bar (145 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | ELGI |
| Maximum Pressure | 12 kg |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 130 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Air Flow (CFM) | 150 CFM |
| Air Receiver Capacity (L) | 500 L |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Motor Type | Induction Motor |
| Motor Power | 30 HP |
| Country of Origin | Made in India |
With the constant endorsement of our diligent experts, we are engrossed in presenting a highly qualitative Rotary Screw Compressors With 1:1 Direct Drive to the industry.
You can choose between the following models:
Our fluid-injected rotary screw compressors are the perfect choice for industrial compressed air applications. We’d be glad to help you select the size and model that perfectly meets your requirements.
Your advantages:
₹ 24998 / Piece Get Latest Price
| Compressor Type | Reciprocating |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 20 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Weight | 400 kg |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Horse Power (HP) | 10 HP |
| Motor Power | 5 HP |
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 10 bar |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Brand | FS Curtis |
| Max. Working Pressure (bar) | 13 bar (188 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | FS-Curtis |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 100 cfm |
| Power Source | AC Three Phase |
| Model Name/Number | FAS Series German |
| Usage/Application | Industry |
| Horsepower (HP) | 30 HP |
| Motor Power | 10 HP |
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Technology | Rotary Screw |
| Lubrication Style | Oil Free |
| Drive Type | Direct Driven |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Variable Speed Drive | Yes |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Horse Power | 40.2 HP |
| Power Source | AC Three Phase |
| Weight | 1800 Kg |
| Compressor Noise Level (Db) | 75 dba |
| Discharge Pressure | 10 bar |
| Brand | Elgi |
| Maximum Flow Rate | 110 cfm |
| Working Pressure | 7 Bar |
| Maximum Pressure | 7.5 Bar |
| Free Air Delivery (FAD) | 180 cfm |
| Dimensions | 2330*1241*1865 mm |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Maximum Flow Rate | 121 - 500 cfm |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Power Source | AC Three Phase |
| Motor Power | 20 HP |
| Horse Power | 5 HP |
₹ 91000 / Piece Get Latest Price
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Tank Capacity | 300 L |
| Air Tank Capacity | 114-410 litre |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Discharge Pressure | 2 bar - 10 bar |
| Compressor Type | Rotary Screw |
| Drive Type | Electric |
| Model Name/Number | 75-160 kW |
| Brand | IR |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 500 CFM |
| Voltage | 415 V |
| Dimension | 1000 x 700 x 1100 mm |
| Horse Power | 10 HP |
| Motor Power | 30 HP |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Horse Power(HP) | 20 |
| Capacity (Free Air Delivered) | 85 |
| Noise Level | 75 |
| Motor Rating (KW) | 15 KW |
| Dimensions (L x W x H) | 1000 X950 X900 |
| Weight (kg) | 600 kg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Technology | Rotary Screw |
| Lubrication Style | Oil Free |
| Drive Type | Belt Driven |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Motor Power | 20 HP |
| Number of Compression Stages | Single Stage |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Brand | Elgi |
| Maximum Flow Rate | 121 cfm |
| Horse Power | 30 hp |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Medical Air Compressor |
₹ 600 / Litre Get Latest Price
| Product Line | Airlube UT Synthetic |
| Packaging Size | Bucket of 10 Litre |
| Pack Size | 20 L |
| Compressor Type | Rotary screw |
| Oil Type | Fully Synthetic |
| Service Life | 4000 Hrs |
| Packaging Type | Bucket |
| Brand | elgi |
| Grade | VG 68 |
| Viscosity Grade | ISO VG 46 |
| Product Type | Original |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Litre
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 30 HP |
| Horse Power | 20 HP |
| Air Delivery | 100 cfm |
| Maximum Pressure | 12 bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Mounting Type | Base Mounted |
| Maximum Flow Rate | 21 - 50 cfm |
| Drive Type | Direct Drive |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Air Tank Capacity | 500 litre |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric Motor |
| Automation Grade | Automatic |
| Lubrication | Oil Injected |
| Accessories | Receiver |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Gardner Denver "CompAir" |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India