Our range of products include mss 7.5 rotary screw air compressor, oil free compressor and pet air compressor.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Working Pressure | 10 bar |
| Motor Power | 20 HP |
| Brand | MARK |
| Maximum Pressure | 12 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 200 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 5 HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Flow Rate | 55 CFM |
| Discharge Pressure | 10 kg |
| Air Tank Capacity | 250 ltr |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
Being one of the renowned organizations in the industry, we are highly engaged in manufacturing, trading, distributing and supplying a unique range of Oil Free Piston Compressors. Offered compressor is a type of gas compressor which uses a rotary type positive displacement mechanism. This compressor is manufactured by our highly experienced professionals using the high-end technology. Further, in order to avoid any flaws, this compressor is rigorously tested by our experienced quality experts against various stages of quality parameters.
Features:
Low maintenance
Easy to operate
High performance
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Discharge Pressure | 25 bar |
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Piston Displacement | 1.17 m3/min,41.27 cfm |
| Power Phase | Three Phase |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 140 CFM |
| Maximum Pressure | 12 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Power | 15 HP |
| Horse Power | 20 HP |
PET Air Compressor are ideal for PET bottle blowing applications which operate with semi-automatic machines.
Applications:
Features:
Additional Information:
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India