Leading Distributor / Channel Partner of air cooled compressor and twin lobe compressor from Noida.
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Type | Screw |
| Horse Power (HP) | 20 HP |
| Compressor Brand | ELGI |
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Number Of Compression Stages | Single Stage |
| Discharge Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 100 CFM |
| Brand | ELGi |
| Motor Power | 10 HP |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Ingersoll Rand |
| Horse Power | 20 HP |
| Motor Power | 25 HP |
| Horsepower (HP) | 50 HP |
| Compressor Type | Screw |
| Working Pressure | 10 bar |
| Horse Power (HP) | 15 HP |
| Power Source | AC Three Phase |
| Number Of Compression Stages | Single Stage |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Tank Capacity | 500 L |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Maximum Flow Rate | 21 - 50 cfm |
| Accessories | Filter |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Air Tank Capacity | 500 ltr |
| Air Quality Standard | Class 1 |
| I Deal In | New Only |
| Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Mounting Type | Tank Mounted |
| Number of Stages | Single Stage |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India