Leading Distributor / Channel Partner of oil free screw compressors, oil free compressors, oil free reciprocating compressor, medical mini air compressor, oil free portable air compressor and silenced oil free air compressor from Noida.
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 60 HP |
| Motor Power | 20 HP |
| Compressor Technology | Variable Speed (VFD) |
| Working Pressure | 10 bar |
| Max. Working Pressure (bar) | 10 bar (145 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | Ingersoll Rand |
| Voltage | 380 V 50 Hz |
| Discharge Pressure | 8 - 15 Bar |
| Motor | 130 to 300 kW |
| Weight | 2000 Kg |
| Motor Speed | 1440 RPM 2800 RPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Air Flow (CFM) | 150 CFM |
| Air Receiver Capacity (L) | 500 L |
| Noise Level | 69 dBA |
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Application Type | Medical Grade |
| Motor Type | Three Phase |
| Mounting Type | Portable |
| Maximum Flow Rate | 40 cfm |
| Brand | Anest Iwata |
| Discharge Pressure | 2 bar - 10 bar |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 1 cfm - 9 cfm |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Noise Level | 70 dB |
| Compressor Brand | High Speed |
| Horse Power | 5 HP |
| Motor Power | 15 HP |
Being one of the renowned organizations in the industry, we are highly engaged in manufacturing, trading, distributing and supplying a unique range of Oil Free Piston Compressors. Offered compressor is a type of gas compressor which uses a rotary type positive displacement mechanism. This compressor is manufactured by our highly experienced professionals using the high-end technology. Further, in order to avoid any flaws, this compressor is rigorously tested by our experienced quality experts against various stages of quality parameters.
Features:
Low maintenance
Easy to operate
High performance
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Lubrication Style | Oil Free |
| Application Type | Medical Grade |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Mounting Type | Tank Mounted |
| Motor Type | Three Phase |
| Power Source | AC Three Phase |
| Air Tank Capacity | 114-410 litre |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 1 cfm - 9 cfm |
| Discharge Pressure | 10 bar |
| Brand | Anest Iwata |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Maximum Flow Rate | 0-20 cfm |
| Horse Power | 5 HP |
| Model Name/Number | VW 50 |
| Discharge Pressure | 8 Bar |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Lubrication Style | Oil Free |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Brand | ELGi |
| Air Tank Capacity | 114-410 litre |
| Discharge Pressure | 8 - 15 Bar |
| Model Name/Number | TFT 75C-9 |
| Lubrication Style | Oil Free |
| Horse Power | 15 HP |
| Air Quality Standard | Class 0 |
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Lubrication Style | Oil Free |
| Compressor Technology | Screw |
| Power Source | Electric |
| Maximum Flow Rate | 0-20 cfm |
| Discharge Pressure | 16 Bar |
| Brand | ELGi |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Material | MS |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Motor | 75 KW |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Power | 20 HP |
| Tank Capacity | 200 L |
| Air Tank Capacity | 500 litre |
| Horse Power | 5 HP |
We are one of the trusted companies of Silenced Oil Free Air Compressor. Our products are enormously admired in the market owing to their top features.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 15 HP |
| Horse Power | 20 HP |
| Free Air Delivery | 2–4 m³/min |
| Working Pressure | 12 bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Maximum Flow Rate | 80 cfm |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Discharge Pressure | 10 kg |
| Air Tank Capacity | 500 ltr |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Compressor Noise Level (Db) | 75 Db |
| Rental Available | Yes |
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Technology | Rotary Screw |
| Lubrication Style | Oil Free |
| Drive Type | Direct Driven |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Motor Power | 20 HP |
| Number of Compression Stages | Single Stage |
| Maximum Flow | 200 CFM |
| Pressure | 16 bar |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India