Prominent & Leading Distributor / Channel Partner from Noida, we offer high pressure air compressors, two stage high pressure air compressors, electric-driven single stage air compressor, 5hp two stage air compressor, high pressure air compressor and high pressure compressor.
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Air Flow Rate | 25 CFM |
| Tank Capacity | 500 L |
| Oil Type | Oil Lubricated |
| Lubrication Style | Oil Free |
| Automation Grade | Automatic |
| Compressor Mounting Configuration | Skid/Base Plate Mounted |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Weight | 1500 Kg |
| Warranty | 12 months |
| Color | Suface coated |
| Voltage | 380V/50Hz |
| Output Pressure | 30bar/ 3.0Mpa /435psi |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Power | 15 HP |
| Power | 20 HP |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 15 HP |
| Tank Capacity | 500 L |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 50 CFM |
| Voltage | 220 V |
| Weight | 300 Kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Filter Type | Cartridge |
| Cooling Method | Air Cooled |
| feature | Low Maintenance |
| Number of Stages | Single Stage |
| Air Tank Capacity | 200 Litre, 500 litre |
Owing to our enriched industrial experiences, we are devoted towards manufacturing, trading, distributing and supplying a wide variety of excellent quality Two Stage High Pressure Air Compressors. This pressure compressor is exclusively manufactured by our skilled professionals using the latest technology. Offered pressure compressor is highly appreciated by our clients owing to its high functionality and long service life. Moreover, to ensure high performance, the quality of this pressure compressor is strictly checked on different stages of quality parameters.
Features:
Long service life
Less maintenance
Hassle free operation
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 10 HP |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Tank Capacity | 200 L |
| Power Source | AC Three Phase |
| Max. Working Pressure (bar) | 10 bar (145 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | Ingersoll Rand |
| Brand | IR |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 71 |
| Air Tank Capacity | 500 litres |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Air Flow (CFM) | 150 CFM |
| Air Receiver Capacity (L) | 500 L |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Motor Type | Induction Motor |
| Motor Power | 10 HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name | Weight (lbs) | Tank (gal) | Voltage/Engine | Base Height (in) | Base Width (in) | Base Length (in) | Flow at Max Pressure (cfm) |
Nominal Power (hp) |
Max Pressure (psig) |
| SS3L3 | 300 | 60 Vertical | 230/1/60 | 66 | 23 |
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 250 L |
| Maximum Flow Rate | 0-20 cfm |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Model Name/Number | TS 05 LB |
| Brand | ELGi |
| Piston Displacement (lpm) | 450 |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Horse Power | 5 HP |
| Motor Power | 10 HP |
| Air Tank Capacity | 200 Litre, 500 litre |
Additional Information:
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Horse Power | 15 HP |
| Motor Power | 15 HP |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Free Air Delivery (FAD) | 150 CFM |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Model Name/Number | TS 10 B |
| Output Pressure | 12 bar |
| Capacity | 45 CFM |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Free Air Delivery (FAD) | 50 CFM |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Tank Capacity | 200 L |
| Brand | ELGi |
| Cooling System | Air Cooled |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 21 |
| Horse Power | 15 HP |
| Motor Power | 7.5 HP |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 5 HP |
| Tank Capacity | 500 L |
| Maximum Pressure | 12 kg |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 28 CFM |
| No. of Cylinders | 3 |
| Number of Compression Stages | Two Stage |
| Power Source | Electric |
| Power Phase | Three Phase |
| Brand | FS Curtis |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India