Prominent & Leading Distributor / Channel Partner from Noida, we offer single and two stage industrial piston compressors, single stage belt drive piston compressors, 1-3 hp single-stage belt drive piston compressors, 3 to 20 hp elgi high pressure piston compressors, anest iwata reciprocating air compressor and cast iron piston air compressors.
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Power | 10 HP |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Air Flow Rate | 200 CFM |
| Tank Capacity | 250 L |
| Oil Type | Oil Lubricated |
| Air Tank Capacity | 160 Liters |
| Motor Power | 10 HP |
| Brand | ELGi |
| Material | MS |
| Number Of Cylinders | 2 nos |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor | 3 to 40 HP,2.2 kW |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Piston Displacement | 360 lpm,12.7 cfm |
| Free Air Delivery | 256 M2/hr,9 cfm |
| Overall Dimension | 1345 x 540 x 1085 mm ( L x B x H ) |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 250 L |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Pressure | 10 bar (145 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 15 CFM |
| Number of Stages | Single Stage |
| Discharge Pressure | 10 Kg/cm2,145 psi |
| Air Tank Capacity | 45 Liters |
| Compressor Noise Level (Db) | 85 dBA |
| Warranty | 12 Months |
| Motor Speed | 980 rpm |
| Weight | 72 Kg |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Power | 1 HP,0.75 kW |
| Piston Displacement | 0.12 m3/min,4.19 cfm |
| Free Air Delivery | 0.06 M2/hr,2.12 cfm |
| Compressor | 1200 RPM |
| Number Of Cylinders | 2 and 3 |
The Single-Stage Belt Drive Reciprocating Compressors are designed for continuous duty application. These single-stage cylinder belt driven reciprocating compressors are reliable workhorses and can generate up to 10 bar g pressure suitable for most of the industries and automotive application
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Motor Power | 10 HP |
| Power | 20 HP |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Horse Power | 1.5 HP |
| Tank Capacity | 300 L |
| Power Source | AC Three Phase |
| Air Flow Rate | 200 CFM |
| Oil Type | Oil Lubricated |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 10 CFM |
| Discharge Pressure | 10 Bar |
| Air Tank Capacity | 220 Litre |
| Air Quality Standard | Class I |
| Configuration | Tank Mounted |
| Power Supply | Three Phase |
| Motor Speed | 980 rpm |
| Brand | ELGi |
| Country of Origin | Made in India |
The Single-Stage Belt Drive Reciprocating Compressors are designed for continuous duty application. These single-stage cylinder belt driven reciprocating compressors are reliable workhorses and can generate up to 10 bar g pressure suitable for most of the industries and automotive applications
Applications₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power (HP) | 10 HP |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Product Series | LB Series |
| Motor Power | 20 HP |
| Horse Power | 15 KW |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Working Pressure | 25 bar g |
| Compressor Speed | 1090 rpm |
| Piston Displacement | 66.4 cfm |
| Free Air Delivery | 54 cfm |
The high pressure range of compressors is suitable for usage in the range of 30-40 bar for applications like engine starting, circuit breakers and marine applications.
Applications₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Tank Capacity | 500 L |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Flow Rate | 20 CFM |
| Discharge Pressure | 12 Bar |
| Air Tank Capacity | 250 liter |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Lubrication Style | Oil flooded |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level (Db) | 85 |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 15 HP |
| Air Delivery (FAD) | 60 CFM |
| Maximum Pressure | 12 Kg |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 12 CFM |
| No. of Cylinders | 3 |
| Power Source | Electric |
| Power Phase | Three Phase |
| Brand | ELGi |
| Tank Capacity | 300 L |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Number of Stages | Single Stage |
| Number of Compression Stages | Two Stage |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 250 L |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Power Phase | Three Phase |
| Motor Power | 15 HP |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 28 |
| No. of Cylinders | 3 |
| Number of Compression Stages | Two Stage |
| Power Source | Electric |
| Brand | ELGi |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 500 L |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 3.5 - 70 CFM |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Air Tank Capacity | 250ltr, 245 ltr, 220 Ltr |
| Brand | ELGi |
| Motor Power | 10 HP |
| Horse Power | 5 HP |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 75 HP |
| Air Tank Capacity | More Than 500 L |
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Pressure | 12 Bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 240 V |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India