Leading Distributor / Channel Partner of base mounted rotary screw air compressors, screw air compressor, double cylinder double stage air compressor, oil free water injected screw compressor, atlas copco make screw air compressor and atlas copco rotary screw compressor from Noida.
₹ 183000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 15 HP |
| Motor Power | 40 HP |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Working Pressure | 10 bar |
| Max. Working Pressure (bar) | 10 bar (145 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | FS-Curtis |
| Maximum Flow Rate | 20-1600 CFM |
| Model Name/Number | FAS4,FAS 8,FAS11,FAS22 |
| Brand | FS CURTIS |
| Discharge Pressure | 7-12 bar |
| Air Flow (CFM) | 200 CFM |
| Air Receiver Capacity (L) | 500 L |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Motor Type | Induction Motor |
| Frequency | 50Hz,50 Hz |
| Voltage | 380V, 380V |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 30 HP |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Brand | Elgi |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 150 cfm |
| Power Source | AC Three Phase |
| Horse Power | 30 HP |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Motor Power | 5 HP |
Additional Information:
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Brand | Atlas Copco |
| Maximum Pressure | 12 |
| Power Source | Electric |
| Power Phase | Three Phase |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Technology | Rotary Screw |
| Lubrication Style | Oil Free |
| Drive Type | Direct Driven |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Model Name/Number | GA30VSD |
| Power Source | AC Three Phase |
| Discharge Pressure | 10 bar |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 500 CFM |
| Maximum Flow Rate | 110 cfm |
| Horse Power | 50 hp |
| Brand | Atlas Copco |
| Country of Origin | Made in India |
For the miscellaneous requirements of our customers, we are in offering an extremely qualitative Oil Free Water Injected Screw Compressor all over the nation.
Price Range:
₹ 49300 / Piece Get Latest Price
| Compressor Type | Screw Fixed |
| Motor Power | 10 HP |
| Free Air Delivery | 3000 l/min |
| Brand | Atlas Copco |
| Max Pressure | 13 bar |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Maximum Flow Rate | 51 - 120 cfm |
| Discharge Pressure | 8-10 Bar |
| Phase | Three Phase |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Horse Power | 5 HP |
| Motor | 37-75 Kw |
| Tank Capacity | 300 l |
| Air Tank Capacity | 500 L |
Due to our proficiency of this field, we are engaged in presenting Screw Air Compressor. We are presenting these products to customers within given time-frame.
Price Range:
₹ 320000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Type | Screw Fixed |
| Motor Power | 10 HP |
| Free Air Delivery | 1000 l/min |
| Brand | Atlas Copco |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Voltage | 208-230/460 Volt AC |
| Phase | 3-Phase |
| Pump Type | Rotary |
| Oil System | Splash Lubricated |
| Tank Outlet | 1/2 Inch |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Discharge Pressure | 175 psi |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Drive Type | Electric |
| Cooling System | Air Cooled |
| Weight | 700 kg |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Capacity (L/min) | 466 |
| Horse Power | 15 HP |
| Tank Capacity | 300 L |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Motor Power | 7.5 HP |
Additional Information:
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Maximum Flow Rate | 150 CFM |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Voltage | 415 V |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 70 CFM |
| Outer Dimension | 900 x 680 x 970 mm |
| Weight | 250 kg |
| Noise Level | 80 dB |
| Brand | Anest Iwata |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power | AC Three Phase |
| Horse Power | 10 HP |
| Motor Power | 5 HP |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 5 HP |
| Cooling System | Air Cooled |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 150 CFM |
| Maximum Pressure | 12 |
| Country of Origin | Made in India |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India