We are a leading Distributor / Channel Partner of reciprocating air compressors, lubricated reciprocating compressor ranging, electrical air compressors, air compressor machine, silent air compressor and 20 hp air compressor from Noida, India.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 500 L |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Warranty | 12 Months |
| Motor | 11 kW,15 HP |
| Brand | Atlas Copco |
| Motor Power | 10 HP |
| Horse Power | 5 HP |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Horse Power | 15 HP |
| Free Air Delivery (FAD) | 150 CFM |
| Discharge Pressure | 8 bar -12 Bar |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Piston Displacement | 120 CFM |
| Air Tank Capacity | 45 Liters |
| Stage Type | Two Stage |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 51 - 120 cfm |
| Dimension | 1500 x 800 x 1200 mm |
| Voltage | 415 V |
| Weight | 500 kg |
| Noise Level | 80 dB |
| Brand | Anest Iwata |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Air Tank Capacity | 100-200 L |
| Horse Power | 3 HP |
| Maximum Flow Rate | 51 - 120 cfm |
| Pressure | 50-70 psi |
| Cooling System | Air Cooled |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Type | Reciprocating |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Tank Capacity | 300 L |
| No. of Cylinder | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Power (HP) | 10 HP |
| Motor Power | 15 HP |
| Horse Power | 20 HP |
Additional Information:
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Discharge Pressure | 10 bar |
| Free Air Delivery | 120 CFM |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 240 V |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 400 L |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Maximum Flow Rate | 5 CFM |
| Motor Power | 20 HP |
| No. of Cylinder | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Reciprocating Air Compressors are an economical compressor system option, ideally suited for intermittent duty cycles. Our durable designs are adaptable for many applications, ranging from inexpensive 1 HP models to more rugged industrial units.
Features:
Models: HTA20, HTA30, HTA50, HTA75i, HTA100, HTA150, HTA200
Additional Information:
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 250 L |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Maximum Pressure | 12 |
| Power Phase | Three Phase |
| Motor Power | 15 HP |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 15 |
| No. of Cylinders | 3 |
| Number of Compression Stages | Single Stage |
| Power Source | Electric |
| Brand | Anest Iwata |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 250 L |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Power Phase | Three Phase |
| Motor Power | 1 HP |
| Number of Compression Stages | Two Stage |
| Power Source | Electric |
| Brand | Ingersoll Rand |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Tank Capacity | 250 L |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Maximum Working Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 40 CFM |
| Number of Cylinders | 3 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 40 CFM |
| Maximum Pressure | 12 Kg |
| No. of Cylinders | 3 |
| Power Source | Electric |
| Power Phase | Three Phase |
| Brand | FS-Curtis |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 200 L |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Motor Power | 10 HP |
| Maximum Flow Rate | 65 CFM |
| Air Tank Capacity | 220 L |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Brand | ELGi |
| Country of Origin | Made in India |
We have German Product range which is suitable for Heavy Duty application and provide uninterrupted air supply.
It is most demand in Indusrty
we have Elgi, FS Curtis, Anest Iwata, IR, Atlas Copco
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 500 L |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Maximum Flow Rate | 10 CFM |
| Motor Power | 20 HP |
| No. of Cylinder | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Maximum Flow Rate | 25 CFM |
| Tank Capacity | 200 L |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Discharge Pressure | 10 Kg/cm2,145 psi |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Drive Type | Electric |
| Brand | IR |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 70 CFM |
| Air Tank Capacity | 45 Liters |
| Motor Power | 30 HP |
| Horse Power | 20 HP |
Additional Information:
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Horse Power | 15 HP |
| Maximum Flow Rate | 25 CFM |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Tank Capacity | 250 L |
| Power Phase | Three Phase |
| Phase Type | Three Phase |
| Voltage | 415 V |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 28 CFM |
| No. of Cylinders | 3 |
| Number of Compression Stages | Two Stage |
| Power Source | Electric |
| Brand | Anest Iwata |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Mounting Type | Tank Mounted |
| Compressor Noise Level | 85 dB |
| Motor Power | 10 HP |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India