Our product range includes a wide range of rotary screw compressor, roteck screw compressors, rotary screw compressor air cooled with belt drive, kaeser''s rotary screw air compressor, screw compressor repair and direct driven screw air compressor.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 25 HP |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 10 bar |
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Brand | kaeser |
| Maximum Flow Rate | 51 - 120 cfm |
| Power Source | Electric DC |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230v 380V AC 50 Hz |
| Discharge Pressure | 10 bar |
| Surface Finish | Color coated |
| Horsepower (HP) | 30 HP |
| Horse Power | 10 HP |
With the constant endorsement of our diligent experts, we are engrossed in presenting a highly qualitative Rotary Screw Compressors With 1:1 Direct Drive to the industry.
You can choose between the following models:
Our fluid-injected rotary screw compressors are the perfect choice for industrial compressed air applications. We’d be glad to help you select the size and model that perfectly meets your requirements.
Your advantages:
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 75 HP |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 10 bar |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Brand | Roteck |
| Max. Working Pressure (bar) | 16 bar (232 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | FS-Curtis |
| Air Flow (CFM) | 150 CFM |
| Air Receiver Capacity (L) | 500 L |
| Number Of Compression Stages | Three Stage |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Motor Type | Induction Motor |
| Current | 25 Ampere |
| Dimension | 1800X 1400 X 1200 mm |
| Horsepower (HP) | 30 HP |
| Horse Power | 10 HP |
₹ 63000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Working Pressure | 10 bar |
| Maximum Flow Rate | 51 - 120 cfm |
| Model Name/Number | SX 3 |
| Discharge Pressure | 8-10 Bar |
| Brand | Kaeser |
| Country of Origin | Made in India |
| Horsepower (HP) | 10 HP |
| Motor Power | 20 HP |
One no of KAESER make single stage fluid cooled air end with world renowned sigma profile heavy duty stationary screw air compressor delivering FAD of 0.34 m3/min or 0.26 m3/min (12 cfm or 8.5 cfm) with a delivery pressure of 7.5 bar or 10 bar (g) at the outlet, driven byElectric motor of 2.2 kW rated output. The FAD Performance data as per ISO 1217 : 2009, Annex C. Sound pressure level as per ISO 2151 and standard ISO 9614-2, Tolerance: ± 3 dB(A) & will be 59 dB (A). The canopy of the compressor is provided with suitable coating of foam to avoid undue noise outside the compressor.
This compressor employ with V-BELT DRIVE for transmitting power from the motor to the air end.
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Maximum Flow Rate | 2.5 m³/min |
| Maximum Pressure | 10 bar |
| Motor Power | 22 kW |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Compressor Type | Rotary Screw |
| Air Tank Capacity | 100 L |
| Horse Power | 60 HP |
| Brand | Kaeser |
| Weight | 500 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380V, 380V |
| Material | MS |
| Add on refrigeration dryer | high compressed air quality |
| Speed controlled motor | large flow rate control range. (SX, SM, SK and ASK series) |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Service Location | Noida Ghaziabad |
| Mode of repairing | Onsite |
| Type of Compressor | Screw, Elgi,Atlas Copco |
| Warranty | 3 months |
| Service | Immediate |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Horse Power | 20 HP |
| Free Air Delivery | 4–6 m³/min |
| Working Pressure | 12 bar |
| Motor Power | More Than 10 HP |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Maximum Flow Rate | 51 - 120 cfm |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Air Quality Standard | Class 0 |
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 100 cfm |
| Brand | Elgi |
| Horse Power | 20 HP |
| Number Of Compression Stages | Two Stage |
| Accessories | Dryer |
| Usage/Application | Compressor |
| Discharge Pressure | 12 bar |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 30 HP |
| Horse Power | 10-100 HP |
| Free Air Delivery | 4–6 m³/min |
| Working Pressure | 12 bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Discharge Pressure | 20 |
| Air Tank Capacity | 500 |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Lubrication Style | Yes |
| Compressor Noise Level (Db) | 75 db |
| Rental Available | Yes |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Warranty | 5 year |
| Motor | IE3 |
We offer to our honored patrons the first-class range of Oil Inject Rotary Screw Compressors. Furthermore, our patrons can avail this product from us at affordable rates.
Price Range:
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India