Distributor / Channel Partner of a wide range of products which include firstair series rotary screw air compressors, screw air compressor dealers, 10 hp rotary screw air compressor and rotary screw air compressor.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Working Pressure | 10 bar |
| Motor Power | 30 HP |
| Brand | ELGi |
| Maximum Pressure | 16 Bar |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 150 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Working Pressure | 10 bar |
| Motor Power | 20 HP |
| Brand | Atlas Copco |
| Maximum Pressure | 12 kg |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 30 HP |
| Free Air Delivery | 2–4 m³/min |
| Working Pressure | 12 bar |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Horse Power | 10 HP |
We have German Product range which is suitable for Heavy Duty application and provide uninterrupted air supply.
It is most demand in Indusrty
we have Elgi, FS Curtis, Anest Iwata, IR, Atlas Copco
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 10 HP |
| Free Air Delivery | 2–4 m³/min |
| Working Pressure | 10 bar |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Motor Power | 30 HP |
| Compressor Type | Oil Injected |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Maximum Pressure | 12 kg |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 200 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India