Providing you the best range of 5 hp two stage elgi reciprocating air compressor, 220 l with effective & timely delivery.
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 150 L |
| Air Tank Capacity | 220 L |
| Brand | ELGi |
| Number of Compression Stages | Two Stage |
| Dimensions (L X W X H) | 1590 mm x 570 mm x 1085 mm |
| Piston Displacement | 17.7 CFM |
| No. of Cylinders | 2 |
| Model | TS 05 L B |
| Compressor Speed | 925 RPM |
| Free Air Delivery | 14.5 CFM |
| Weight | 240 kg |
| Maximum Working Pressure | 12 kg/cm^2 |
| Horse Power | 5 HP |
| Motor Power | 15 HP |
We have German Product range which is suitable for Heavy Duty application and provide uninterrupted air supply. It is most demand in Indusrty we have Elgi, FS Curtis, Anest Iwata, IR, Atlas Copco
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India