₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Part Type | Service Kit |
| Model Compatibility | KDT Series |
| Originality | OEM Equivalent |
| Brand | Kirloskar |
| Model Name/Number | KES |
| Spare Type | Air Filter , Oil Filter oil seperator |
| Air Compressor Model | KES 18 |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Filter Use | Oil Filter |
| Compatible Brand | ELGi |
| Filter Rating | 5 micron |
| Filter Type | Cartridge |
| Max Pressure | 13 bar |
| Media | Fiberglass |
| Application | Oil Flooded |
| Seal Material | Nitrile |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 500 L |
| Orientation | Vertical |
| Working Pressure | 8 kg/cm² (115 psi) |
| Material of Construction | Mild Steel (MS) |
| Shell Thickness | 6 mm |
| Tank Coating | Powder Coated |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India