Providing you the best range of industrial air compressor and fs curtis air compressor with effective & timely delivery.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Power | 10 HP |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Air Tank Capacity | 500 litre |
| Maximum Flow Rate | 51 - 120 cfm |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Model Name/Number | TS 05 LB |
| Brand | ELGi |
| Lubrication Style | Oil Flooded |
| Country of Origin | Made in India |
| Horse Power | 5 HP |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Power | 10 HP |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Air Flow Rate | 50 CFM |
| Tank Capacity | 500 L |
| Oil Type | Oil Lubricated |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 21 - 50 cfm |
| Power Source | AC Three Phase |
| Brand | FS Curtis |
| Number Of Compression Stages | Two Stage |
| Configuration | Tank Mounted |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Power Supply | Three Phase |
| Accessories | Filter, Dryer, Receiver |
| Number of Stages | Two Stage |
| Usage/Application | Industry |
| Motor Power | 5 HP |
| Horse Power | 20 HP |
| Discharge Pressure | 12 bar |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 15 HP |
| Power | 15 HP |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Flow Rate | 51 - 120 cfm |
| Brand | IR |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Air Tank Capacity | 200 Litre, 500 litre |
| Horse Power | 5 HP |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India