We are a leading Distributor / Channel Partner of d-ec cycling refrigerated dryers, refrigerated air dryer, cpx refrigerant dryer, heatless air dryer, cp ads heatless air dryer 250-460 cfm and desiccant type heatless air dryer from Noida, India.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 150 CFM |
| Dew Point | 3°C PDP |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Dryer Technology | Refrigerated |
| Working Pressure | 12 bar |
| Refrigerant | R134a |
| Minimum Output Dew Point | +3, +5, +7,+10 Deg C |
| Inlet Temperature | 45°C |
| Brand | IR |
| Usage/Application | Automobile, Breweries & Distilleries, Cement, CNC Machine Shop,Co -generation Plants, Medical, Food |
| Warranty | 12 months |
| Model Name/Number | D17EC |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Dew Point | 3°C PDP |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Service Location | Noida, Ghaziabad |
| Model No | CL40 |
| Usage/Application | Industry |
| Maximum Working Pressure | 16 Bar |
| Capacity | 150 CFM |
| Flow | 40 CFM |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 40 CFM |
| Dew Point | 3°C PDP |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Dryer Technology | Refrigerated |
| Working Pressure | 12 bar |
| Dryer Horse Power | 2 HP |
| Refrigerant | R134a |
| Minimum Output Dew Point | -30 C |
| Inlet Temperature | 45°C |
| Usage/Application | Automobile, Breweries & Distilleries, Cement, CNC Machine Shop,Co -generation Plants, Medical, Food |
| Warranty | 12 months |
| End Connection | BSP Thread |
| Material | Mild Steel |
| Height | 1200 mm |
| Mobility | yes |
| Model Name/Number | CPX |
| Country of Origin | Made in India |
We have an eminent name for offering a vast array of CPX Refrigerant Dryer. This product is manufactured using only quality tested materials.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 cfm |
| Air Capacity(CFM) | 200 |
| Dew Point | -40°C PDP |
| Working Pressure | 12 bar |
| Dryer Technology | Dessicant |
| Minimum Output Dew Point | -40 C |
| Drying Capacity | 40 CFM - 12500 CFM |
| Maximum Pressure | 10 bar |
| Warranty | 12 months |
| Frequency | 230 V/1 , 415 V /3 , 50 Hz |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 cfm |
| Air Capacity(CFM) | 300 |
| Dew Point | -40°C PDP |
| Working Pressure | 12 bar |
| Dryer Technology | Dessicant |
| Dryer Horse Power | 1 HP |
| Minimum Output Dew Point | -40 C |
| Drying Capacity | 51 - 120 cfm |
| Brand | Chicago Pneumatics |
| Maximum Pressure | 10 bar |
| Warranty | 12 months |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 cfm |
| Air Capacity(CFM) | 300 |
| Dew Point | -40°C PDP |
| Working Pressure | 12 bar |
| Dryer Technology | Dessicant |
| Minimum Output Dew Point | -20C,-40C,-60C -70C |
| Drying Capacity | 10 CFM-20000 CFM |
| Brand | Summits Hygronics Private Limited |
| Usage/Application | Automobile, Breweries & Distilleries, Cement, CNC Machine Shop,Co -generation Plants, Medical, Food |
| Maximum Pressure | 16 Bar |
| Warranty | 12 months |
| Frequency | 230 V/1 , 415 V /3 , 50 Hz |
| Material | MS |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Application | Hospital |
| Air Flow(CFM) | 30 |
| Heat Source | Electric |
| Capacity | 10 kg |
| Dryer Technology | Dessicant |
| Minimum Output Dew Point | - 40 Degree C at 38 Degree C, 7 bar |
| Drying Capacity | 5CFM to 100 CFM |
| Brand | Summits Hygronics Private Limited |
| Usage/Application | Automobile, Breweries & Distilleries, Cement, CNC Machine Shop,Co -generation Plants, Medical, Food |
| Maximum Pressure | 16 Bar |
| Warranty | 12 months |
| Frequency | 230 V/1 , 50 Hz |
| Phase | 1 Phase |
| Material | Aluminium |
| Automation Grade | Automatic |
| Air Inlet Temperature | 65 Deg C |
| Operating Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pneuzorb comprises of top bottom valve blocks and extruded aluminum twin chambers filled with desiccant, which dries the compressed air as it passes through. One chamber is drying, while the other chamber is regenerating using the Pressure Swing Adsorption Principle. The change over is automatic and controlled by the micro processor based controller. A small amount of the dried compressed air is used to regenerate the saturated desiccant bed by expanding the dry air from line pressure to atmospheric pressure, removing moisture adsorbed by the desiccant and therefore regenerating the dryer. A particulate cum coalescing filter is installed (optional) before the dryer. After filter cartridges are fitted integrally inside the towers with adequate freeboard space. According to an air quality requirement, suitable microfilter may be installed after the dryer.
Applications:
Automobile
Breweries & Distilleries
Cement
CNC Machine shop
Co-generation Plants
Chemical Food Processing
Foundry
General Engineering
Hospital
Instrumentation
Packaging
Paper
Painting
Pharmaceutical
Power Plants
Printing
Rice Mill
Sugar
Textiles
Textile Processing
Tool Room
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 cfm |
| Air Capacity(CFM) | 200 |
| Dew Point | -40°C PDP |
| Working Pressure | 12 bar |
| Voltage | 380 |
| Automation Grade | Manual |
| Flow | 45 cfm |
| Maximum Pressure | 16 bar |
| Dimension | 550 |
| Operating Temperature | 60 deg C |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Air Capacity(CFM) | 200 |
| Working Pressure | 12 bar |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 10 CFM to 20000 CFM |
| Dew Point | +3 Dew , +5 Dew Point |
| Drying Capacity (in cfm) | 40 CFM |
| Maximum Pressure | 16 bar |
| Free Air Delivery (FAD) | 10 CFM to 20000 CFm |
Minimum order quantity: 2 Piece
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India