Distributor / Channel Partner of a wide range of products which include oil free air compressors.
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Lubrication Style | Oil Free |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | Electric |
| Mounting Type | Portable |
| Maximum Flow Rate | 572 cfm |
| Air Tank Capacity | 500 l |
| Brand | ELGi |
| Horse Power | 10 HP |
| Weight | 500 Kg |
| Voltage | 380 V 50 Hz |
| Discharge Pressure | 175 psi |
| Power | 15 kw |
| Noise Level | 80 dB |
| Operating pressure | 7 Bar (100 Psi) |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India