Our product range includes a wide range of 90 to 160 kw eg series screw compressors.
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Brand | Elgi |
| Max. Working Pressure (bar) | 13 bar (188 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | ELGI |
| Air Flow (CFM) | 375 CFM |
| Compressor Noise Level | 70 dBA |
| Air Receiver Capacity (L) | 500 L |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Motor Type | Induction Motor |
| Horse Power | 200 HP |
| Working Pressure | 7,8,10 bar g |
| Free Air Delivery (FAD) | 11.60 ~ 29.1 m3 /min |
| Maximum Pressure | 7.5,8.5,10.5 bar g |
| Weight | 3820 kg |
| Horsepower (HP) | 15 HP |
| Motor Power | 20 HP |
The EG series compressors represent a giant leap in design and performance with each component designed for reliability and ease of maintenance. The compressor is manufactured in compliance with applicable international standards (CE , ASME, UL and others) and designed as per the international quality standards. These new generation compressors significantly reduce operating costs and provide cost savings with fast return on investment .
ApplicationsManish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India