Prominent & Leading Distributor / Channel Partner from Noida, we offer 220 l two stage reciprocating elgi air compressor, 5 hp.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Compressor Type | Reciprocating |
| Air Tank Capacity | 220 L |
| Product Series | TS Series |
| Number of Compression Stages | Two Stage |
| Brand | Elgi |
| Maximum Working Pressure | 12 kg/cm^2 |
| Model | TS 05 L B |
| Compressor Speed | 925 RPM |
| Dimensions (L X W X H) | 1590 mm x 570 mm x 1085 mm |
| Free Air Delivery | 14.5 CFM |
| Weight | 240 kg |
| No. of Cylinders | 2 |
| Piston Displacement | 17.7 CFM |
| Motor Power (HP) | 10 HP |
| Motor Power | 5 HP |
Manish Kumar (CEO)
PPI Engineers
Ground Floor, A91, Sector 69
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India